Poradíme, jak na minimalismus.
„Steve Jobs nezveličoval, když popsal iPhone jako druh magického objektu. Je skutečné bláznovství, že se nám za pár let podařilo změnit tyto úžasné talismany na stíhačky vyvolávající stres. Je to jakoby vědci vymysleli pilulku, která nám umožní létat, ale následně zjistili, že způsobuje demenci, „popsal své zkušenosti s moderními technologiemi redaktor The New York Times Kevin Roose.
Pokusil se proto o rozsáhlý experiment, který měl změnit jeho nezdravé digitální návyky.
Po měsíčním programu, který obsahoval i některé „drastické“ opatření jako víkend v divočině bez jakékoliv technologie či zamknutí telefonu do trezoru, usoudil: „Nebyl jsem na magnetické rezonanci mozku ani jsem nepodstoupil psychiatrické vyšetření, ale vsadím se, že se v mém mozku za poslední měsíc událo něco zásadního. „
Podobně jako Roose se mnoho lidí v produktivním věku stále častěji pokouší přehodnotit svůj vztah k telefonům a nadměrné používání moderních technologií vnímají jako problém.
Lifestylové magazíny přinášejí množství textů, které čtenářům radí, jak se vypořádat s chaosem, neustálým kontrolováním telefonu nebo se závislostí od technologií. Problém je, že ne vždy fungují.

Komplexní pohled na nadužívání různých technologií včetně streamovacích služeb, mobilních aplikací či sociálních sítí přináší i kniha Digitální minimalismus – Jak se soustředit v rušném světě. Jejím autorem je počítačový vědec Cal Newport a letos vyšla iv slovenském překladu.
V úvodu knihy uvádí, že je skeptický vůči rychlým a často drastickým řešením, které doporučují.